Αποστολέας Θέμα: Επιλογή για γαμήλιο δώρο  (Αναγνώστηκε 2727 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κωνσταντίνος

• 40mm case
    • Προφίλ
Επιλογή για γαμήλιο δώρο
« στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 10:03:28 μμ »
Φίλοι μου . . .   :)
σκέφτομαι την αγορά ρολογιού ως γαμήλιο δώρο σε φιλικό ζευγάρι.
   Ίσως δεν συνηθίζεται τόσο το συγκεκριμένο δώρο σ' αυτή την περίσταση αλλά από τη μια το "γνωστό" μικρόβιο και από την άλλη η διάθεση για κάτι διαφορετικό, με οδήγησε σ' αυτή τη σκέψη.
   Και τώρα οι προβληματισμοί μου . . .
1. Το κόστος. Δεν θέλω να "ξεφύγω . . . " .Υπολογίζω περίπου 500-700 ευρώ, ίσως και κάτι λίγο παραπάνω αν ενθουσιαστώ πραγματικά και πιστεύω πως αξίζει. Αν και το ποσό (για τα δεδομένα μου) δεν είναι κακό για ένα δώρο, στην περίπτωση αυτή μιλάμε για δύο δώρα, που σημαίνει το μισό ποσό ανά ρολόι.
2. Απαιτήσεις. Με το μισό κόστος που ανέφερα παραπάνω επιθυμώ να είναι μηχανικό, ποιοτικό, με αντοχή στο χρόνο και παράλληλα να ικανοποιεί στην εμφάνιση κερδίζοντας άμεσα τον υποψήφιο κάτοχό του. Συνολικά, ένα αξιόλογο ρολόι (δύο για την ακρίβεια) στην τιμή αυτή.
3. Σχεδίαση. Οι πιθανές περιπτώσεις που έχω σκεφτεί είναι τρεις (3).
   α. Dress σχεδίαση για ορισμένες ώρες,
   β. Ένα καθημερινό για όλες τις ώρες,
   γ. Πιλότος (υπάρχει λόγος, ακόμα και για τη γυναίκα  :yes: )
Επιθυμία για τη σχεδίαση είναι τα ρολόγια να είναι όσο το δυνατότερο ίδια, δίδυμα αν γίνεται (με διαφορετικό μέγεθος όμως).

Τί λέτε ; Δύσκολο ; Ζητάω πολλά ;
Επιλογές που έχω σκεφτεί:
1. Tissot LeLocle Automatic, αντρικό και γυναικείο. Ποιοτικό, κλασσικό, όμορφο, διαχρονικό. Ειδικά στο αντρικό η πίσω πλευρά "κερδίζει"  εύκολα.
2. Archimede Pilot, 42mm & 39mm. Ποιοτικός κλασσικός πιλότος, σε δύο μεγέθη, σε προσιτή τιμή.

Πιλότοι υπάρχουν κι άλλοι αλλά ξεφεύγουν. Steinhart (Pilot & Aviation) θα σκεφτόμουν αλλά δεν έχει μικρό μέγεθος για γυναίκα  :-\
Stowa είναι μικρό αλλά ακριβό.
Στο IWC for Father and Son με χαλάει το λουράκι  :mg:
Το Breitling είναι παραφορτωμένο  :ug: (έχω άδικο ; )
To Laco βγαίνει ακριβό. Το μοντέλο με τη Miyota που έχω δεν είναι διαθέσιμο αλλά και να ήταν θα προτιμούσα με ελβετική μηχανή.
Ρώσσικο δεν θέλω. Ιαπωνικό (ακόμα και σε μη pilot σχεδίαση) επίσης δεν θέλω. Δεν έχω κάτι με τα παραπάνω, απλά δεν το προτιμώ για δώρο. Κοίταξα κάποια Glycine πιο προσιτά σε ένα ιταλικό site αλλά πάλι είναι μεγάλα για τη γυναίκα. Τα Hamilton ακριβά, κάτι Zeppelin & Junkers ... χμμμ, μπααα. Zeno, δεν ξερω . . . Ακόμα και κάτι ιταλικά Raid κοίταξα.
Ίσως πάλι σε Tissot αλλά πιο καθημερινό. PRS 516 μάλλον όχι για τη γυναίκα. Βέβαια θα μπορούσε για τον άντρα, ή ένα Visodate π.χ και ένα άλλο διαφορετικό όμως γυναικείο Tissot. Θα προτιμούσα όμως κάτι παρόμοιο.
Έμπλεξα . . .   ???   αλλά μ' αρέσει  ;D
Θα επιθυμούσα καμιά πρόταση ή και σχόλια ακόμα.
   Γενικά θέλω κάτι αξιόλογο που να ικανοποιεί εύκολα (τον μη ενημερωμένο ωρολογιακά να αναφέρω) κάτοχο και να μη δείχνει φθηνό ή λύση συμβιβασμού λόγω περιορισμένου κόστος. 
   Αν πιστεύετε πως ζητάω πολλά ίσως αλλάξω γνώμη και κοιτάξω για σερβίτσια και μαχαιροπίρουνα   ;D   ???
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2010, 10:12:16 μμ από Κωνσταντίνος »

Αποσυνδεδεμένος george_

• Tourbillion
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή για γαμήλιο δώρο
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 10:07:06 μμ »

• 40mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 10:10:39 μμ »
Ευχαριστώ φίλε george_   :)
Την έχω διαβάσει βέβαια τη συζήτηση εδώ και καιρό για "προσωπική" χρήση.

Συνδεδεμένος IliasG

• On the balance wheel
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 10:23:01 μμ »
Tα ΖΕΝΟ είναι πολύ καλή περίπτωση. Ελβετικά, πολλά σχέδια και μεγέθη, προσιτές τιμές, με καταστήματα και σέρβις στην Αθήνα!!
Με δυο "πιλότους" της έκλεισες.... ;) http://www.zeno-watch.ch/en/watches.html
καθώς και εδώ (όχι μόνο για ΖΕΝΟ...) http://www.chronosammler2407.de/

Επίσης οι πιλότοι της Archimede που σκέφθηκες είναι πολύ καλή ιδέα. Μείον ότι το σέρβις είναι μόνο Γερμανία.

Όσο για τα Junkers - Ζeppelin, γιατί όχι? Μόνο όμως ως τρίτη επιλογή, κατά τη γνώμη μου.

• 40mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 10:52:38 μμ »
Σ' ευχαριστώ φίλε IliasG.
Υπάρχουν αρκετά καταστήματα Αθήνα με Zeno ; Πού, κέντρο ; Ρωτάω γιατί δεν μένω Αθήνα και ίσως περάσω μόνο για λίγο. Επίσης έχουν ποικιλία ή θα βρίσκω μόνο τα αντρικά π.χ μοντέλα ;
Δέχομαι και pm . . . για καταστήματα   :)

και πάλι Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

• Moderator
  • Tourbillion
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 08:45:00 πμ »
Tα Zeno είναι πολύ καλή περίπτωση. Για καταστήματα στην Ελλάδα δες εδώ http://www.zeno-watch.ch/en/Greece/greece.html
Δυστυχώς είναι ακριβά σε σχέση με αγορά από ίντερνετ. Σου έστειλα πάντως ένα πμ με μιά πιθανότητα καλής τιμής ;)

• 40mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 06:22:42 μμ »
Φίλοι μου   :) ,
   υπήρξαν σημαντικές εξελίξεις στην παραπάνω υπόθεση που με απασχολούσε και θέλησα να το μοιραστώ μαζί σας   ;)

Μετά από πολλή σκέψη  :-k  και ασυγκράτητη φαντασία, ατελείωτες ώρες στη δικτυακή έρευνα   :computer: και με τη καθοριστική συνδρομή της αστείρευτης γνώσης του φόρουμ μας   :book:  . . .  ο κύβος ερρίφθη   :yes:

Δεν θα αναφέρω λεπτομέρειες   [-(   ακόμα . . .
μόνο λίγα και μετρημένα στα δάχτυλα ενδεικτικά στοιχεία που
πιστεύω ότι αρκούν για να μαντέψετε . . .   ;)

1. Λιτή, άκρως συμμετρική σχεδίαση
2. Κορυφαία ποιότητα
3. Αδιάβροχο > 100m
4. Σε διαφορετικά μεγέθη (όπως ήθελα δηλαδή)
5. Καθημερινό ύφος αλλά υποστηρίζει και πιο dress κατάσταση άνετα.

έχω μια δουλίτσα και θα επανέλθω . . .  σύντομα    :smoker:

Περιμένω . . .   :)  Πού δείχνουν όλα τα παραπάνω  ? ? ?

Αποσυνδεδεμένος Αρης911

• 42mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 07:03:08 μμ »
Μυριζω τισοτ η κανω λαθος.

• 40mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 07:14:34 μμ »
Μυριζω τισοτ η κανω λαθος.

Ήταν από τους δυνατούς παίκτες η Tissot . . .  :up:
ΑΛΛΑ κάνεις λάθος  :down:  ευχαριστώ που προσπάθησες φίλε Άρη  :)

Άλλος έχει καμιά ιδέα  . . . ή να το πάρει το ποτάμι ???

Ένα ακόμη σημαντικό στοιχείο (το τελευταίο) . . .
--- έχει αναφερθεί ως πρόταση στο αρχικό-πρώτο μήνυμα ---
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2010, 07:20:59 μμ από Κωνσταντίνος »

• 40mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 08:45:56 μμ »
Φίλοι μου, επανέρχομαι . . .  :)

Παρά την καλή μου διάθεση, δεν κατάφερα να μεταδώσω τον ωρολογιακό ιό στο ζεύγος  :(  (μένω και μακρυά, από κοντά πολλά αλλάζουν... και ειδικά πάνω στον καρπό  :D )
   Επιπρόσθετα, ο γαμπρός θα πάρει κάτι "καλό" απ' τα πεθερικά και έτσι εκτός του ότι ένα δεύτερο ρολόι το θεωρεί περιττή πολυτέλεια, υποψιάζομαι ότι είναι πιθανό το δώρο μου να φαίνεται (τουλάχιστον επιφανειακά) υποδεέστερο-φτωχό   :datz:
   Έτσι, μετά από συνεννόηση κατέληξα σε ένα αδιάβροχο, καθημερινό, ποιοτικότατο, επώνυμο, πλήρες σετ σερβίτσιου με όλα τα μεγέθη   :mg:
   Ευχαριστώ το φορουμ που φιλοξένησε τον προβληματισμό μου και κυρίως τους φίλους που "προσωπικά" ενδιαφέρθηκαν.
   Επίσης στο τέλος το σχετικό κουιζ ήταν απλά ένας τρόπος διακωμώδησης της εξέλιξης χωρίς φυσικά διάθεση να παίξω (κακοπροαίρετα) μαζί σας.
Μηηη . . .  :axe:

Δυστυχώς δεν είχε η υπόθεση ευτυχή ωρολογιακή κατάληξη για το ζεύγος,
ΑΛΛΑ . . .  μάλλον θα έχει για τον κουμπάρο    :ug:

σε νέο μήνυμα η συνέχεια γιατί θα καταλήξει πολύ μακρύ   :D

• 40mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 10:26:02 μμ »
Φίλοι μου   :) , ελπίζω να μην σας κούρασα . . . 
Επανέρχομαι, για μένα αυτή τη φορά  :D

από την παραπάνω υπόθεση θα δεχτώ ένα δώρο. Μετά από ώριμη σκέψη (δεν άφησα το μικρόβιο να ενεργήσει ακαριαία), αποφάσισα το δώρο να είναι ένα ρολόι. Ομολογώ πως ανάγκη το ρολόι δεν το έχω, αφού έχω ήδη άλλα ρολόγια να μου δείχνουν την ώρα. Χωρίς όμως να καίγομαι και για κάτι άλλο και φυσικά υπό την επήρεια του γνωστού ιού, κατέληξα πάλι στο ρολόι  ;D
   στο ψητό τώρα . . .
πιλότο, δύτη, καθημερινό all around, σπορ χρονογράφο και vintage χρονογράφο . . . έχω. Θα ήθελα κάτι πιο dress ίσως. Παρασυρόμενος από τον ενθουσιασμό μου άρχισα την έρευνα σε προσιτά σχετικά επίπεδα τιμής αλλά όχι τελικά και στα πραγματικά επίπεδα για την υπόθεση. Έτσι μετά από πολλές ερευνοώρες στο διαδίκτυο, απογοητεύτηκα μη καταφέρνοντας να δω επιθυμητές τιμές στα ρολόγια που κοιτούσα.
Junghans Max Bill Chronoscope, Nomos Tangomat-Orion, Longines Master Date, Edox Grand Ocean Automatic-Open Heart, Stowa Marine, Mido Commander-Chronometer κα . . . είναι όλα ακριβά, πάνω από το διαθέσιμο ποσό που το υπολογίζω 400-500 ευρώ το πολύ. Βέβαια θα μπορούσα να προσθέσω κάποιο ποσό αλλά δεν το προτιμώ, ας είναι το δώρο "καθαρό" από άποψη κίνησης-συμπεριφοράς . . .
   Τί μένει ? Μόνο κάποιο Tissot Le Locle ή Visodate, και κανένα Hamilton Jassmaster. Χμμμ ... δεν με ενθουσιάζουν τρελλά.
Από την άλλη, έχω μια συμπάθεια στους πιλότους. Αν αποκλείσω το dress θα κινηθώ προς τα εκεί. Άντε πάλι . . . γνωστό θέμα οι πιλότοι στο φορουμ. Δεν θέλω όμως κάτι σε B-Uhr γιατί έχω. Τα Steinahart είναι λίγο μεγάλα και τα Αρχιμήδης είναι B-Uhr, δεν θέλω. Και για να μην αναλύω ασταμάτητα τους πιλότους, επιταχύνω military . . .

οι δυο χρονογράφοι με την παρακάτω μηχανή 3133

Ποια η άποψή σας για τα παραπάνω ? Μου αρέσει ιδιαίτερα αυτό το ρετρό-νοσταλγικό ύφος. Αξίζουν τα 400 ευρώ που ζητάνε ? Ο πρώτος χρονογράφος για τα γούστα μου είναι πανεμορφος. Συμβουλές ?

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

• Moderator
  • Tourbillion
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 10:56:49 μμ »
Γιατί δεν πάς απευθείας σε ρώσικο; Πολλά και ωραία μοντέλα και μάλλον πιό αυθεντικά. Αλλιώς αν θέλεις Ελβετό, όχι όμως χρονογράφο, δες ξανά κανένα Ζeno ;)

http://zenowatchbasel.com/collections.htm

Zeno Pilot Classic Fliegeruhr

Zeno Pilot Classic Fliegeruhr Small Seconds

Zeno New Pilot Classic Fliegeruhr Pointer Date

Zeno Master Pilot Automatic

Zeno Master Pilot Automatic Day-Date

Αποσυνδεδεμένος mantilas

• 48mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 11:03:40 μμ »
Πανεμορφα ολα αλλα γιατι χρονογραφο?Για dress κατασταση πιο καλα ειναι το απλο,αν ειναι και με ετα 6497 τοτε χωρις σκεψη παρε το απλο.

Αποσυνδεδεμένος konakis

• Tourbillion
  • Rolex.
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 08:29:22 πμ »
ο χρονογραφος της ZEPPELIN.................KOYKΛΑ!!!
konakis.
Rolex,Panerai,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Συνδεδεμένος IliasG

• On the balance wheel
    • Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 12:32:59 μμ »
Από τη στιγμή που θέλεις χρονογράφο, και παρότι "Ρωσόφιλος", σου προτείνω να προτιμήσεις το Zeppelin, ή αν σου αρέσει, ακόμα καλύτερα κάποιο Junkers, όπως αυτά:
http://www.junkers-shop.de/Junkers-Uhren/Mechanische-Uhren_kat1_2.html
Πιστεύω ότι λόγω "γερμανικής κατασκευής" τα Junkers-Zeppelin θα είναι καλύτερα από πλευράς ποιότητας... ;)
Την 3133 μην την φοβάσαι, αν της φέρεσαι "ευγενικά" και χωρίς "τσαρουχιές", δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. ;D

ΥΓ. BTW το πρώτο zeppelin 100 jahre είναι πανέμορφο! :)

• 40mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 05:34:15 μμ »
Φίλοι μου,  :)

θα αναγκαστώ να σας ενοχλήσω ξανά . . .

1. Δεν χρειάζεται να διαβάσετε όλα τα παραπάνω   O:)
2. Έχω καταλήξει   ;D
3. Έχω σχεδόν καταλήξει, όχι σε ένα αλλά σε 2-3 επιλογές   :datz:

Αφήνοντας πίσω επιλογές όπως Nomos Tangomat, Max Bill Chronoscope, Longines Master, Stowa Marine Original όπως και κάποια Epos, κυρίως λόγω κόστους  :( , επιθυμώ ένα παρόμοιας φιλοσοφίας και σχεδίασης ρολόι με κόστος κοντά στα 600 ευρώ.
   Επιλογές . . .
   1. Stowa Marine Automatic.

στα 40 mm, με ΕΤΑ 2824, μπροστά-πίσω ζαφείρι. Ωραίο και ευέλικτο αφού ανάλογα με το λουράκι φοριέται και σε πιο casual καταστάσεις. Θα το πάρω με το mesh μπρασελέ, θα αγοράσω και ένα κροκό για πιο dress και θα μπορώ άνετα άλλες ώρες να το φοράω με τα υπόλοιπα 20άρια λουράκια του πιλότου μου (καφέ, μπεζ, μαύρο)  :mg:  Υπάρχουν και άλλα Marines, πχ το Steinhart αλλά είναι 44 mm, θα φαίνεται πολύ μεγάλο με λευκό dial και χωρίς στεφάνη πάνω στον 17 εκ. καρπό μου. Επίσης το αντίστοιχο Archimede παραμένει μεγαλύτερο, όπως και στα μάτια μου υποδεέστερο.
   2. Stowa Antea 39 mm.

Καλά όλα, ίσως ακόμα πιο dress, λιγότερο ευέλικτο, τα ίδια ισχύουν για τα λουράκια. ΑΛΛΑ, χάνει αρκετά σε σύγκριση με το Nomos. Δεν ξέρω τι φταίει. Μήπως το ότι έχει κεντρικό δευτερολεπτοδείκτη και όχι στο "6" ? 
   3. Ψάχνοντας τι φταίει ας κοιτάξω λέω και το Antea KS, το outsider αφού είναι μόλις 35,5 mm αλλά έχει τα δευτερόλεπτα στο "6".

Καλό δείχνει, με ωραία μηχανή, αλλά το μέγεθος θα είναι καλό ?
μια σύγκριση με το μεγαλύτεο Antea

Ψάχνω το παλιό μου Adidas που φορούσα χρόνια, μετράω τη στεφάνη και μου δείχνει 36 mm . . .  δηλαδή το Stowa με λευκό dial και καθόλου στεφάνη θα δείχνει μεγαλύτερο από το ρολόι που χρόνια φορούσα. Άρα μάλλον δεν θα είναι άσχημο καταλήγω, ειδικά πάνω στο μικρό καρπό μου. Συνεπώς, αφού προτιμώ τη σχεδίαση του "μικρού", μάλλον δεν παίζει πλέον σαν επιλογή το "μεγάλο" Antea.
   4. Αφού τα 3 έγιναν 2, ας κλέισω πάλι την τριάδα με την τελευταία επιλογή, στα ίδια χρήματα, παρόμοιο μικρό μέγεθος, κλασσική σχεδίαση, με πλαστικό κρύσταλο και χωρίς διαφανές καπάκι αλλά με COSC.

θα επιθυμούσα τα σχόλιά σας στις παραπάνω σκέψεις μου. Δεν κοιτάω άλλες επιλογές, τα έχω εξαντλήσει όλα.

Stowa Marine Automatic
Stowa Antea KS
Mido Commander Chronometer

Πιο κοντά μάλλον είμαι στο πρώτο. Αλλά έχει και ένα χρόνο παράδοσης . . . .  μέσα Δεκέμβρη    :wallbash:  :wallbash: :wallbash:

:help:

Συνδεδεμένος georges

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 05:38:31 μμ »
Marine...μακράν ότι πιο όμορφο από αυτά που έχεις ποστάρει και όχι μόνο ;)
Όσο για το χρόνο αναμονής...μόλις το φορέσεις θα τον έχεις ξεχάσει.

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

* ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος mantilas

• 48mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 06:26:02 μμ »
Αν το mido παιρνει και δερματινα λουρακια τοτε αβλεπι mido commander.Πανεμορφο σπανιο βινταζ σχεδιο.

Αποσυνδεδεμένος mantilas

• 48mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 06:35:24 μμ »

Αποσυνδεδεμένος nin

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 07:01:37 μμ »