Αποστολέας Θέμα: ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΝΕΤΒΟΟΚ  (Αναγνώστηκε 6609 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nichrys4

• 38mm case
    • Προφίλ
ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΝΕΤΒΟΟΚ
« στις: Ιανουάριος 30, 2009, 04:28:29 μμ »
θα ηθελα την βοηθεια σας για επιλογη netbook
οι προδιαγραφες που θελω ειναι 10 οθονη 1 gb μνημη και 160gb σκληρο κοστος περιπου 370 euro
εχω βρει ενα lenovo s10e τωρα αν υπαρχει καποια αλλη προταση ενημερωστε με
καθως επισης και καμμια ακρη για πιο φτηνα

ευχαριστω
νικος

Αποσυνδεδεμένος george_

• Tourbillion
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΝΕΤΒΟΟΚ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 04:34:18 μμ »
πολυ χρησιμο!!σας ακουμε!

Αποσυνδεδεμένος nichrys4

• 38mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 04:41:17 μμ »
πολυ χρησιμο!!σας ακουμε!

αντε ρε παιδια που ειστε οι κομπιουτεραδες ολοι?
george βλεπω οτι συμφωνεις εχεις και καποια αποψη?

Αποσυνδεδεμένος george_

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 04:51:33 μμ »
οχι να μαθω θελω και εγω !θα μας που οι ειδικοι του χωρου!

warover

• Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 04:54:36 μμ »
εδω ειμαστε
ASUS EEE PC 1000  1000HA XP  ATOM+10"+1GB RAM+160GB+WIFI+WEBCAM
 HP Mini Notebook 1035NR αλλα με 60 gb hdd και ολλα τα παραπανω
MSI WIND Black Notebook 3 cell battery Intel 1.6Ghz Bluetooth, 120 gig harddrive wireless G, XP home 3 cell
και σιτις 9"
Acer Aspire One AOA150-1126   N270 1.6GHz, 1GB memory, 160GB HD, 8.9"
δες αυτα και τα ξανα λεμε ;)

Αποσυνδεδεμένος nichrys4

• 38mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 05:00:38 μμ »
εδω ειμαστε
ASUS EEE PC 1000  1000HA XP  ATOM+10"+1GB RAM+160GB+WIFI+WEBCAM
MSI WIND Black Notebook 3 cell battery Intel 1.6Ghz Bluetooth, 120 gig harddrive wireless G, XP home 3 cell
και σιτις 9"
Acer Aspire One AOA150-1126   N270 1.6GHz, 1GB memory, 160GB HD, 8.9"
δες αυτα και τα ξανα λεμε ;)
warover τα αποριπτω ολα πλην του asus που απο οτι εμαθα εχει πολλα τεχνικα προβληματα απο ειδικους που εμαθα μεσα απο το σερβις τους
για το lenovo s10e ειναι κανενας που να το εχει να μας πει εντυπωσεις?

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

• 44mm case
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 05:07:35 μμ »
http://www.pcworld.co.uk/martprd/store/pcw_page.jsp?0&page=ProductList&category_oid=-35074&show_all=true
Φοβερες τιμες, τελειο καταστημα, αγγλικο, αρα κανενα προβλημα με τελωνεια. Το μονο που θα χρειαστειτε ειναι ανταπτορα 3 ευρω για την πριζα. Σας θυμιζω το αυτονοητο, οτι δεν θα βλεπετε επισης που ειναι τα ς Φ Γ Ξ Ψ Ω στο πληκτρολογιο.
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o

Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

warover

• Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 05:08:10 μμ »
warover τα αποριπτω ολα πλην του asus που απο οτι εμαθα εχει πολλα τεχνικα προβληματα απο ειδικους που εμαθα μεσα απο το σερβις τους
για το lenovo s10e ειναι κανενας που να το εχει να μας πει εντυπωσεις?

ok πασο αν και δεν ξερω γιατι τα αποριπτεις εγω σχεδον ολλα τα εχω χρησιμοποιησει και ειναι οκ ειδικα το asus και να ξερεις οτι βεβαια σε επιπεδο κατασκευης ειναι ολα 1 κλικ πανω απο το asus γενικα ομως εγω σαν χρηστης μονο για back up(εκτακτες περιπτωσεις) θα επερνα notebook με atom
καλυτερα θα καοιταζα σε old stock vaio 11'1

Αποσυνδεδεμένος nin

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 06:20:40 μμ »

Μακριά από HP.

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

• 44mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 06:22:37 μμ »
Advent 4211. Intel atom στα 1.6GHz, 1GB, 10' οθόνη, 120GB, XP ελληνικά.
Το πήρα 299 ευρώ στις 23/12, τώρα ο κωτσόβολος πρέπει να το έχει 349 - 10% την έκπτωση. Μόνο η μικρή μπαταρία (2 ώρες) είναι μειονέκτημα. Αν θέλεις  με 60 ευρώ παίρνεις  μία ακόμη, που πάει την αυτονομία στις 7 ώρες.
Ουσιαστικά πρόκειται για κλώνο του MSI wind U100. Εξαιρετική οθόνη, μάλλον το καλύτερο πληκτρολόγιο σε netbook, γενικά είναι καταπληκτικό.

warover

• Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 06:24:30 μμ »
Μακριά από HP.
γιατι ???
Χαρι ρωταω γιατι εχω παρει και απο αυτα
για να πω την αληθεια απο τα χερια μου εχουν περασει πανω απο 40 notebooks και περιπου 10 umpcs το τονιζω αυτο για να μην φαινεται/νται περιεργη η απορεια/ες μου

Αποσυνδεδεμένος nin

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 06:32:30 μμ »
γιατι ???
Χαρι ρωταω γιατι εχω παρει και απο αυτα
για να πω την αληθεια απο τα χερια μου εχουν περασει πανω απο 40 notebooks και περιπου 10 umpcs το τονιζω αυτο για να μην φαινεται/νται περιεργη η απορεια/ες μου

Δύο είχα. Στο ένα, έλιωσε ο ένας από τους δύο μεντεσέδες που συγκρατεί την οθόνη στο πλαίσιο. Να μην αναφέρω καλύτερα την εμπειρία μου όσον αφορά στο θέμα εξυπηρέτηση πελατών της HP.
Για ένα διάστημα χρησιμοποιούσα ένα του αδερφού μου. Κολλήματα που δεν έφτιαχναν με αλλεπάλληλα φορμάτ.
2 στα 2 δηλαδή. Τώρα, ή εγώ είμαι άτυχος ή η ποιότητα της HP έχει πάρει την κατιούσα (αν ήταν ποτέ καλή, δεν γνωρίζω).

warover

• Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 06:40:45 μμ »
Δύο είχα. Στο ένα, έλιωσε ο ένας από τους δύο μεντεσέδες που συγκρατεί την οθόνη στο πλαίσιο. Να μην αναφέρω καλύτερα την εμπειρία μου όσον αφορά στο θέμα εξυπηρέτηση πελατών της HP.
Για ένα διάστημα χρησιμοποιούσα ένα του αδερφού μου. Κολλήματα που δεν έφτιαχναν με αλλεπάλληλα φορμάτ.
2 στα 2 δηλαδή. Τώρα, ή εγώ είμαι άτυχος ή η ποιότητα της HP έχει πάρει την κατιούσα (αν ήταν ποτέ καλή, δεν γνωρίζω).
η Hp εξαγορασε την Compaq για να αρχισει να βγαζει notebooks οσoν αφορα την ποιοτητα ηταν παντα αρκουντος ικανοποιητικη οποτε μαλον στο πρωτο ησουν ατυχος οσον αφορα το δευτερο μαλον ειχες καποιο προβλημα με software και οχι hardware

Αποσυνδεδεμένος Megalos

• On the balance wheel
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 10:22:26 μμ »
εγω παιδια πηρα ενα απο το Multirama με ολα τα χαρακτηριστικα που ζητας nichrys4 και ειμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημενος
και εγγυηση 2 χρονων ..
δεν ξερω αν το δινουν ακομα αλλα ειναι απο τις ποιο ευχαριστες αγορες που εκανα

• 44mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 10:29:42 μμ »
Γενικά όποιο και να πάρεις , πιστεύω ικανοποιημένος θα μείνεις. Τα βασικά χαρακτηριστικά είναι ίδια, διαφορές θα δεις μόνο στο σασί (μεγαλύτερες) και στην οθόνη (μικρότερες).
Ένα τέτοιο μηχανάκι ήταν η φαντασίωσή μου (όπως και πολλών άλλων όπως αποδεικνύεται) εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Ικανοποιητικά δυνατό, όσο πρέπει μικρό και αδιανόητα φτηνό. Καιρός ήταν.

Αποσυνδεδεμένος ggs

• 38mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 31, 2009, 01:03:55 πμ »
Μακριά από HP.
+1 και απο μένα. Έχουν πολλές ... αστοχίες υλικού

warover

• Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 31, 2009, 09:22:07 πμ »
επειδη βλεπω οτι θα γραφουν πολλα για καθε εταιρεια θα σου δοσω  μωλις βρω χρονο λινκ απο μεγαλα φορουμ τις Ελλαδος και του εξωτερικου οπου χρηστες κανουν το ιδιο ερωτημα
ΥΓ
ειναι λαθος χωρις στοιχεια να "κατηγορουμε" μεγαλες εταιρειες αστοχιες συμβαινουν παντου και εγω ειχα προβλημα με 1 vaio και 1 dell και μαλιστα και στις 2 περιπτωσεις ηταν σοβαρο κατασκευαστηκο λαθος τι να βγω και να πω μακρια απο τις δυο ποιοτηκοτερες εταιρειες στον κοσμο
θελετε να αφωρισω εταιριες ε λοιπον μακρια απο τα multirama-turbo-x notebook γιατι ειναι φασον απο κινα και το σασι τους ειναι για κλαματα οσο και αν εχου βελτιωθει τελευταια.κλεινω λεγοντας οτι ισως και η HP να εχει καποια προβληματα σε καποια μοντελα της αλλα σε γενικες γραμμες ειναι μια καλη και αξιοπιστη εταιρεια στην μεσεα κατηγορια οπως ειναι ι η acer ,η asus  ,h fujitsu siemens κλπ

• 44mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 31, 2009, 09:53:14 πμ »
Ας μην κοροϊδευόμαστε, στα 300 και στα 400 ευρώ ποιός είναι τόσο παράλογος που να θέλει την απόλυτη ποιότητα; Τα μηχανάκια αυτά είναι καθαρά εργαλεία και το μόνο που ίσως να έχει αξία να ψάξει κανείς είναι η ποιότητα της οθόνης, όπου και πάλι δεν έχω εντοπίσει τίποτα φοβερές διαφορές. Πιο φτηνά από ένα μεγαλομεσαίο κινητό είναι, τί απαιτήσεις μπορεί να έχει κανείς;
Πρέπει να καταλάβουμε ότι ακόμη και η "θεά" sony δεν είναι παρά ένας συναρμολογητής και η ποιότητα των προϊόντων της εξαρτάται από τους προμηθευτές της. Τα panels για τις οθόνες της τα παίρνει από την samsung, άρα το μόνο που έχει να κανει είναι να διαλέξει αν θα πάρει τα "ακριβά" ή τα "φτηνά". Αν έχει λόγο, θα καθήσει και θα προσθέσει κανένα κύκλωμα για εξτρά φωτεινότητα ή κανένα φίλτρο στην οθόνη και θα το διαθέσει σε υπερπολλαπλάσια τιμή.
Η μόνη εταιρία κατασκευής laptop που φτιάχνει τα δικά της σασί είναι η asus από όσο ξέρω. Οπότε υπάρχει πάντα η πιθανότητα η σούπερ ντούπερ Dell να παίρνει τα σασί της από το ίδιο εργοστάσιο που τα παίρνει και το e-shop...
Όποιος θέλει την απόλυτη ποιότητα, ας δώσει 2-3 χιλιάρικα και ας πάρει το 11άρι vaio.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 31, 2009, 10:23:23 πμ από Voodooman »

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

• On the balance wheel
    • Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 31, 2009, 10:36:30 πμ »
Ας μην κοροϊδευόμαστε, στα 300 και στα 400 ευρώ ποιός είναι τόσο παράλογος που να θέλει την απόλυτη ποιότητα; Τα μηχανάκια αυτά είναι καθαρά εργαλεία και το μόνο που ίσως να έχει αξία να ψάξει κανείς είναι η ποιότητα της οθόνης, όπου και πάλι δεν έχω εντοπίσει τίποτα φοβερές διαφορές. Πιο φτηνά από ένα μεγαλομεσαίο κινητό είναι, τί απαιτήσεις μπορεί να έχει κανείς;
Πρέπει να καταλάβουμε ότι ακόμη και η "θεά" sony δεν είναι παρά ένας συναρμολογητής και η ποιότητα των προϊόντων της εξαρτάται από τους προμηθευτές της. Τα panels για τις οθόνες της τα παίρνει από την samsung, άρα το μόνο που έχει να κανει είναι να διαλέξει αν θα πάρει τα "ακριβά" ή τα "φτηνά". Αν έχει λόγο, θα καθήσει και θα προσθέσει κανένα κύκλωμα για εξτρά φωτεινότητα ή κανένα φίλτρο στην οθόνη και θα το διαθέσει σε υπερπολλαπλάσια τιμή.
Η μόνη εταιρία κατασκευής laptop που φτιάχνει τα δικά της σασί είναι η asus από όσο ξέρω. Οπότε υπάρχει πάντα η πιθανότητα η σούπερ ντούπερ Dell να παίρνει τα σασί της από το ίδιο εργοστάσιο που τα παίρνει και το e-shop...
Όποιος θέλει την απόλυτη ποιότητα, ας δώσει 2-3 χιλιάρικα και ας πάρει το 11άρι vaio.

+1000
Αγαπητοί φίλοι ότι δίνεις αυτό παίρνεις!
Επίσης εγώ από προσωπική εμπειρία έχω να πω ότι τα HP είναι γενικά πολύ καλύτερα από το μέσο όρο της μεσαίας κατηγορίας! Έχω πάρει φορητούς όλων των κατηγοριών και όλων των ... τιμών, αρκεί να σας πω ότι ο πρώτος μου laptop ήταν ένας TOSHIBA με οθόνη GAS PLASMA (!) και επεξεργαστή 80286 στα 12MHz το 1991 ...
Ποιό SEIKO? Ποιο Ω? Ποιο PANERAI? Μα φυσικά ΟΛΑ!
SEIKO - Ω - PANERAI
αντοχή - ακρίβεια - ομορφιά

warover

• Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 31, 2009, 10:45:52 πμ »
+1000
Αγαπητοί φίλοι ότι δίνεις αυτό παίρνεις!
δεν ειναι ακριβως ετσι στα pc συναδελφε και το ξερεις καλα εδω πληρωνεις know how πχ απο 1 wafer si το οποιο στοιχιζει  περιτα 200 ευρο θα βγουν μερικες εκατονταδες επεξεργαστων που στοιχιζουν   περι τα 400 ευρο εκαστος
ΥΓ
καμια εταιρεια δεν βαζει το ονομα της σε προιοντα που δεν εχουν τουλαχιστον την ιδια ποιοτητα με τα αλλα προιοντα της
αν μιλησουμε για τεχνικα χαρακτηριστηκα τοτε ναι αυτα τα μηχανηματα ειναι φολα ,αλλα αλο δυνατοτητες και αλο ποιοτητα