Αποστολέας Θέμα: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος  (Αναγνώστηκε 497542 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 14, 2008, 04:35:10 μμ »
ρε συ george, στην παραλία τί κάνεις; πού το αφήνεις;



η χωρις ρολοι η με ενα casio h orsa
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 14, 2008, 05:06:12 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 14, 2008, 07:48:52 μμ »
καλο το Orsa george_ ?

Αποσυνδεδεμένος Νικολαος

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 18, 2008, 10:52:31 μμ »
Πως μπορεις να κοιμασαι μ'άυτο το ρολοι;
Υπαρχει η περιπτωση μια ακραια ταλαντωση να δημιουργηση καποιες επιπτωσεις.
Παιζει ρολο και η δουλεια που κανεις.
Αλλα,θα κερδιζε αντι να χασει.
Δυσκολη η περιπτωση σου,βγαζετο το βραδυ και απλα αν ξαναχασει ειναι κατι αλλο.
Αν δεν χασει τοτε δεν κοιμασαι,πεζεις μποξ.

Αποσυνδεδεμένος anastasios101

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 19, 2008, 04:56:31 μμ »
μία βδομάδα μετά...το ρολόι δεν παρουσίασε ξανά το φαινόμενο...πάει μια χαρά....

φυσικά δε το ξαναφόρεσα στον ύπνο....φαίνεται ότι κάτι έγινε εκεί και ήταν περαστικό...

για να δούμε....

Αποσυνδεδεμένος gson

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 20, 2008, 09:09:18 πμ »
Δυστυχως δεν νομιζω πως θα ειναι περαστικο. Εγω δεν πιστευω πως φταιει ενα μικρό χτύπημα στον υπνο σου γιατι ενα μικρο χτυπημα δεν σταματαει το ρολοι για 8 λεπτα το πολυ για μερικα sec θα σταματουσε. Αν ηταν μεγαλο χτυπημα παλι μαλλον θα το καταλαβαινες.
Και εμενα ενα Archimede που ειχα μου εκανε τετοια κολπα το εστειλα πισω και δεν εβρισκαν τιποτα. Οταν εφανιζεται αραια και που το προβλημα ειναι δυσκολο να τουσ πεισεις οτι εχει καποιο προβλημα η μηχανη!

Αποσυνδεδεμένος anastasios101

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 20, 2008, 04:57:20 μμ »
βασικά εγώ υποθέτω ότι μπορεί να έγινε στον ύπνο...δεν είμαι και σίγουρος.
 
απλά επειδή στο breitling μου, μου έχει τύχει στα 4 χρόνια 3 φορές να ξυπνήσω και να είναι σταματημένο .. και συνέδεσα το γεγονός...

Εν τω μεταξύ το breitling τις φορές που το έκανε ήταν σίγουρα κατά τον ύπνο. Ποτέ δε μου σταμάτησε στον ξύπνιο....


περίεργα πράγματα....

 

να κάνω μία υπόθεση? παίζει μήπως το ρολόι να μην είναι πολύ κουρδισμένο (αν και δύσκολο αφού όλη μέρα τα φοράω) και κατά τον ύπνο να μείνει εντελώς ακίνητο κάποιες ώρες κι έτσι να σταματήσει?


Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 20, 2008, 05:53:05 μμ »
να κάνω μία υπόθεση? παίζει μήπως το ρολόι να μην είναι πολύ κουρδισμένο (αν και δύσκολο αφού όλη μέρα τα φοράω) και κατά τον ύπνο να μείνει εντελώς ακίνητο κάποιες ώρες κι έτσι να σταματήσει?


Δυσκολο εως απιθανο να το φορουσες ολη μερα και να σταματησει στον υπνο,επειδη καθησες ακινητος...

Αποσυνδεδεμένος anastasios101

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 21, 2008, 04:29:50 μμ »
δυστυχώς σήμερα πάλι τα ίδια....

παρότι το βράδυ δε το φορούσα στον ύπνο....

Το πρωί το φόρεσα κάνοντας τις απαραίτητητες κινήσεις... δε κοίταξα καν αν δούλευε...αφού πλύθηκα κλπ...τότε τσεκάρωντας με το ρολόι κουζίνας είδα ότι δούλευε αλλά πήγαινε 1 ώρα πίσω.
Το ότι δούλευε είναι σχεδόν σίγουρο ότι ενεργοποιήθηκε με τις κινήσεις που έκανα όταν το φόρεσα μόλις σηκώθηκα. Δηλαδή πριν πρέπει να ήταν εντελώς σταματημένο και ξεκούρδιστο!!!

Και λέω ότι  ήταν ξεκούρδιστο διότι το άφησα έτσι σπίτι το πρωί στις 8.15 να δουλεύει με το ελάχιστο κούρδισμα που έκανα με τις κινήσεις όταν το φόρεσα και στο μπάνιο καθώς πλενόμουν και το βρήκα τώρα γυρίζοντας σταματημένο και προφανώς ξεκούρδιστο στις 8.45.

Συμπεραίνω ότι δε έχει καλή αυτονομία...δε νομίζω δηλαδή ότι σταματάει ξεκάρφωτα για λίγο και μετά ξαναρχίζει.

Δε ξέρω...εσείς τι λέτε? Είναι σοβαρό?

Πήρα στην αντιπροσωπεία της hanowa στην Ελλάδα (τη βρήκα από το internet) και μου είπαν να το πάω στο ορα-ορα στην πανεπιστημίου.
Η δε τηλεφωνήτρια  πρέπει να ήταν άσχετη γιατί όταν της απάντησα στο τι πρόβλημα έχει μου είπε ότι είναι λογικό ένα αυτόματο αν δε το φοράς συνέχεια και το βγάζεις στον ύπνο να σταματάει!!!!
Έλεος....

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 21, 2008, 05:35:44 μμ »
Φίλε anastasios101, θα σου πω κάτι τελευταίο πριν το πας για έλεγχο και service ...
Κούρδισε το "manual" εσύ από την κορόνα κάπου 18-28 max 35 φορές, μετά φόρεσε το πρωί και το βράδυ βγάλε το και κούρδισε το "manual" 18 φορές ...
Αν μετά από μια δυο ημέρες δεν σταματήσει, συνέχισε να το φοράς την ημέρα, και την νύκτα να το κουρδίζεις "manual", και αν σου σταματήσει και έτσι σημαίνει ότι έχει κάποιο πρόβλημα ...

Φιλικά Στέφανος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2008, 10:21:32 μμ από StefMac »
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος anastasios101

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 21, 2008, 07:38:32 μμ »
στέφανε σ ευχαριστώ

θα το δοκιμάσω σίγουρα

έχω σκοπό να πάρω κι ένα κουρδιστήρι για τα αυτόμτα που έχω...θα το βάλω κι εκεί να δω πως θα συμπεριφερθεί

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 21, 2008, 07:59:37 μμ »
το αυτονοητο γιατι δεν το κανεις? λεγεται παω το ρολοι στο service!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 21, 2008, 08:23:48 μμ »
δυστυχώς σήμερα πάλι τα ίδια....

παρότι το βράδυ δε το φορούσα στον ύπνο....

Το πρωί το φόρεσα κάνοντας τις απαραίτητητες κινήσεις... δε κοίταξα καν αν δούλευε...αφού πλύθηκα κλπ...τότε τσεκάρωντας με το ρολόι κουζίνας είδα ότι δούλευε αλλά πήγαινε 1 ώρα πίσω.
Το ότι δούλευε είναι σχεδόν σίγουρο ότι ενεργοποιήθηκε με τις κινήσεις που έκανα όταν το φόρεσα μόλις σηκώθηκα. Δηλαδή πριν πρέπει να ήταν εντελώς σταματημένο και ξεκούρδιστο!!!

Και λέω ότι  ήταν ξεκούρδιστο διότι το άφησα έτσι σπίτι το πρωί στις 8.15 να δουλεύει με το ελάχιστο κούρδισμα που έκανα με τις κινήσεις όταν το φόρεσα και στο μπάνιο καθώς πλενόμουν και το βρήκα τώρα γυρίζοντας σταματημένο και προφανώς ξεκούρδιστο στις 8.45.

Συμπεραίνω ότι δε έχει καλή αυτονομία...δε νομίζω δηλαδή ότι σταματάει ξεκάρφωτα για λίγο και μετά ξαναρχίζει.

Δε ξέρω...εσείς τι λέτε? Είναι σοβαρό?

Πήρα στην αντιπροσωπεία της hanowa στην Ελλάδα (τη βρήκα από το internet) και μου είπαν να το πάω στο ορα-ορα στην πανεπιστημίου.
Η δε τηλεφωνήτρια  πρέπει να ήταν άσχετη γιατί όταν της απάντησα στο τι πρόβλημα έχει μου είπε ότι είναι λογικό ένα αυτόματο αν δε το φοράς συνέχεια και το βγάζεις στον ύπνο να σταματάει!!!!
Έλεος....


τηλεφωνητρια ειναι,δεν εχει υποχρεωση να γνωριζει.με το να το κουρδισει δε θα δει αλλο απο το εαν ειναι θεμα του ροτορα για το κουρδισμα η οτι αλλο θες!υπαρχει λιστα να σου γραψω για καθε τμημα του ρολογιου και τι μπορει να φταιει.μια ειναι η μαγικη λεξη !service!

ekontax

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 22, 2008, 01:39:01 μμ »
τηλεφωνητρια ειναι,δεν εχει υποχρεωση να γνωριζει.με το να το κουρδισει δε θα δει αλλο απο το εαν ειναι θεμα του ροτορα για το κουρδισμα η οτι αλλο θες!υπαρχει λιστα να σου γραψω για καθε τμημα του ρολογιου και τι μπορει να φταιει.μια ειναι η μαγικη λεξη !service!
το αυτονοητο γιατι δεν το κανεις? λεγεται παω το ρολοι στο service!
το αυτονοητο γιατι δεν το κανεις? λεγεται παω το ρολοι στο service!
το αυτονοητο γιατι δεν το κανεις? λεγεται παω το ρολοι στο service!
Μου έχει συμβεί το ίδιο 4 φορές ( το έχω ξαναγράψει) με ένα VC Overseas που είχα αγοράσει από Πατσέα και όταν το πήγα στο service (Παλατζιάν -Λυκαβητού αν θυμάμαι καλά) μου είπαν ότι είχε μαγνητιστεί σε κάποιο αεροδρόμιο και είχε κοπεί η τρίχα. φυσικά το σούταρα αμέσως μόλις το έφτειαξαν (οφείλω να ομολογήσω γρήγορα και ευγενέστατα και δεν μου ζήτησαν ευρώ, αλλά εκείνο που μου είπαν φεύγοντας :"καλύτερανα το βγάζεις όταν περνάς από έλεγχο αντικειμένων στο αεροδρόμιο" ήταν σαν βελόνα στον εγκέφαλο. Τέλος πάντων ανδιαβάσει το σχόλιό μου ο φίλος που το αγόρασε από μένα (μένει πειραιά) ας γράψει κανένα σχόλιο για το πως πάει το ρολογάκι γιατί παρόλο που το πούλησα και παρόλο που είχα απαγοητευτεί παραμένει η γλυκειά στιγμή που έζησα μόλις το αγόρασα μετά από 4 μήνες αναμονή.

Αποσυνδεδεμένος anastasios101

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 22, 2008, 07:31:22 μμ »
george θα το πάω σίγουρα στο σερβις..... αλλά από βδομάδα

μάλιστα θα πάρω μαζί και το breitling να του κανουν κι αυτού ένα μια που θα κατέβω κέντρο....πόσο πηγαίνει άραγε ένα σερβις στο breitling? έχετε καμιά ιδέα?

με αυτά που γράφει ο econtax ....σκεφτηκα....λέτε να παίζει κανένα περίεργο μαγνητικό πεδίο στην κρεβαττοκάμαρα....να γίνω και θέμα στις Πύλες του Ανεξήγητου του Χαρδαβέλα?

πάντως αεροδρόμιο δεν πήγα....

econtax αφού το φτιάξανε γιατί το σούταρες?

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 22, 2008, 07:44:20 μμ »
econtax αφού το φτιάξανε γιατί το σούταρες?

Ένεκα ξενερώματος και πίκρας, φαντάζομαι.

"Άκου να το βγάζεις όταν περνάς από τον έλεγχο στο αεροδρόμιο." Ντόινγκ!
Δηλαδή κάποιοι που περνάνε χωρίς πρόβλημα φορώντας ρολόγια που κοστίζουν μόλις όσο το ένα poussoir του Vacheron;  :/


Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 22, 2008, 07:53:14 μμ »
Ένεκα ξενερώματος και πίκρας, φαντάζομαι.

"Άκου να το βγάζεις όταν περνάς από τον έλεγχο στο αεροδρόμιο." Ντόινγκ!
Δηλαδή κάποιοι που περνάνε χωρίς πρόβλημα φορώντας ρολόγια που κοστίζουν όσο το ένα poussoir του Vacheron;  :/



Παιδιά καμία σχέση ...
Εγώ πιστεύω ότι ήταν κακή συναρμολόγηση και για να μην γίνουν ρόμπα και ξεφτίλα,
είπε την μ@μ@κία του ο τεχνικός για να καλύψει τα ακάλυπτα ...
Ξανά έχω πει η αύξηση των πωλήσεων των Ελβετικό μηχανικών ρολογιών έχει και τα κακά του ...
Αστοχίες υπάρχουν σε όλες τις μάρκες ρολογιών είτε κολοσσών είτε μυθικών ...

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 22, 2008, 09:59:09 μμ »
Παιδιά καμία σχέση ...
Εγώ πιστεύω ότι ήταν κακή συναρμολόγηση και για να μην γίνουν ρόμπα και ξεφτίλα,
είπε την μ@μ@κία του ο τεχνικός για να καλύψει τα ακάλυπτα ...
Ξανά έχω πει η αύξηση των πωλήσεων των Ελβετικό μηχανικών ρολογιών έχει και τα κακά του ...
Αστοχίες υπάρχουν σε όλες τις μάρκες ρολογιών είτε κολοσσών είτε μυθικών ...

Φιλικά Στέφανος.

συμφωνώ απόλυτα,εκεί που βγάζω το καπέλο είναι ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ στην rolex,ανώτατες προδιγραφές μεγάλη παραγωγή πάνω από μισό εκατ. ρολόγια,αλλά ποιότητα ΠΟΙΟΤΗΤΑ για μένα η No1 εταιρία για ρολόι μέχρι 3 με 4 χιλιάρικα.Dial ίσως τα καλύτερα και τα μοναδικά που έχουν σε αυτό το εύρος τιμών δείκτες και ενδείξεις από λευκόχρυσο,κρύσταλο ζαφείρι χτυπημένο πάνω σε αυτό στο 6 με λεϊζερ η κορώνα (για το γνήσιο του κρυστάλλου),ίσως η καλλύτερη βιδωτή κορώνα στον κόσμο με την συνεργασία της φημισμένης κάσας OYSTER, in-house μηχανισμοί τέρατα αξιοπιστίας και αντοχής στις δυσκολότερες των συνθηκών,balance spring Brequet kai kai kai ΚΑΙ δεν σου πουλάνε και το "μούσι" ότι ξέρεις το ρολόι είναι χειροποίητο!!...........τα μεγάλα γέλια θα έρθουν στο μέλλον από διαφορες εταιρίες που θα αδυνατούν να αντιμετωπίσουν την κατάσταση με τα σέρβις των ρολογιών τους (βλ.ΑΡ ΡΡ έχω ακούσει τα χειρότερα 4 μηνες αναμονής για βλάβες τις πλάκας κ.α.) και σου πιάνουν και τον @ολο, AP ΚΑΙ PATEK δεν ήθελες σου λέει.....ΥΨ. Ωρολογοποιία και τρίχες @ατσαρές,άφήστε τα έχω ξαναπεί και σε άλλα μου post...............moderator αν νομίζεις μετεφερέ το αλλού το post μου
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 22, 2008, 11:02:21 μμ »
Μου έχει συμβεί το ίδιο 4 φορές ( το έχω ξαναγράψει) με ένα VC Overseas που είχα αγοράσει από Πατσέα και όταν το πήγα στο service (Παλατζιάν -Λυκαβητού αν θυμάμαι καλά) μου είπαν ότι είχε μαγνητιστεί σε κάποιο αεροδρόμιο και είχε κοπεί η τρίχα. φυσικά το σούταρα αμέσως μόλις το έφτειαξαν (οφείλω να ομολογήσω γρήγορα και ευγενέστατα και δεν μου ζήτησαν ευρώ, αλλά εκείνο που μου είπαν φεύγοντας :"καλύτερανα το βγάζεις όταν περνάς από έλεγχο αντικειμένων στο αεροδρόμιο" ήταν σαν βελόνα στον εγκέφαλο. Τέλος πάντων ανδιαβάσει το σχόλιό μου ο φίλος που το αγόρασε από μένα (μένει πειραιά) ας γράψει κανένα σχόλιο για το πως πάει το ρολογάκι γιατί παρόλο που το πούλησα και παρόλο που είχα απαγοητευτεί παραμένει η γλυκειά στιγμή που έζησα μόλις το αγόρασα μετά από 4 μήνες αναμονή.

το ακριβο ρολοι δεν εχει ασυλια απο βλαβες η οτι αλλο

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 22, 2008, 11:04:18 μμ »
george θα το πάω σίγουρα στο σερβις..... αλλά από βδομάδα

μάλιστα θα πάρω μαζί και το breitling να του κανουν κι αυτού ένα μια που θα κατέβω κέντρο....πόσο πηγαίνει άραγε ένα σερβις στο breitling? έχετε καμιά ιδέα?

με αυτά που γράφει ο econtax ....σκεφτηκα....λέτε να παίζει κανένα περίεργο μαγνητικό πεδίο στην κρεβαττοκάμαρα....να γίνω και θέμα στις Πύλες του Ανεξήγητου του Χαρδαβέλα?

πάντως αεροδρόμιο δεν πήγα....

econtax αφού το φτιάξανε γιατί το σούταρες?

αυτο που θα σου πω ειναι οτι εστειλα για σερβις/συντηρηση οχι στον επισημο,οχι σε ενα πολυ καλο οργανωεμενο εργαστηριο αλλα σε εναν ανεξαρτητο που εχω ακουσει και εχω δει τη δουλεια του,διοτι αυτο που σκεφτομαι και μου επιβεβαιωθηκε και απο τα πιο επισημα χειλη ,δεν αξιζουν 400 ευρω εαν το ρολοι μπορει να το φτιαξει το ιδιο καλα και ενας καλος ανεξαρτητος οταν δεν χρειαζεται ανταλλακτικα που δε βρισκεις η αλλα περιεργα..και ειδικα οταν μιλαμε για μια ετα η αναλογα :D

Αποσυνδεδεμένος anastasios101

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 22, 2008, 11:36:09 μμ »
γιώργο θα το πάω στην αντιπροσωπεία και αν μου πούνε κανένα κουφό νούμερο....θα σου στείλω πμ αν δε σε πειράζει να μου συστήσεις μάστορα!